Düşünce · İslam

Surat Asmak Hakkımız/ İsmet Özel

özel

Hamza Algül ilk notlarını sunuyor.

Şule Yayınları, 1996, İstanbul

Gücün yetiyorsa hükmet, ama gücün yetmiyorsa üzerindeki hükümranlığa rıza göster. İşte batı burjuva medeniyetinin telkin ettiği ahlak,dönüp dolaşıp karar kıldığı ideoloji budur. (syf.8)

Karşımızdaki ‘iyi başlayanlar’ın yerini öylesine meşru, öylesine gerekli ve kaçınılmaz sayıyor olmalıyız ki ”bizim de güleceğimiz günler gelecek ” düşüncesiyle avunuyoruz. Gülmek bizim de hakkımız düşüncesiyle yola çıkarsak bu tutumumuzu nükleer güce sahip olmak bizim de hakkımız noktasına götüreceğiz, demektir. (syf.10)

Surat asmak hakkımız diyoruz, ama bunu eleştiri hakkını elimizde tutabilmek için söylüyoruz. Surat asmamız, Dimyat’ta pirinç bulamadığımız veya evdeki bulgurdan olduğumuz için değil; bizi böyle bir yolculuğa sevketmek isteyenlerin gasıp olduğunu bildiğimiz içindir. Bundan böyle müslümanlığımızın herhangi bir tuzağa yem olarak konmasına, kafirlerin konforu ve tatmin yolları müslümanların da hakkıdır yollu aldatmacaya bir son verebilmek için surat asmak hakkımız demeyi seçiyoruz. (syf.12)

Hakikate açılmak gerçeği sorgulamakla başlar. İnsanlar kendilerine sunulan gerçeklerin hakikati ifade etmediğini sormaya başladıkları zaman uyanmaya başlarlar. (syf.18)

Yalnız İslam saliklerinden insanlık durumunun hakikate uygun kalınmasını isteme üstünlüğüne sahip olan hak dindir. Kur’an ve Sünnet değişmez hakikati bize ifade ederek bizim uyanık kalmamızı ve vecibelerimizi uyanıklık içinde yerine getirmemizi sağlamakla ”doğru”nun ölçüsüdürler. Doğruları ve doğruluk ölçüleri değişenler daha derin uyumak için kısa bir süre uykularından fedakarlık edenlerdir. (syf. 23)

Onlar insanlara ulaşan yardımın yalnızca Allah’tan geldiğine sözle ve sözde değil, davranışla da iman edenlerdir.  (syf.32)

Görmüyor muyuz kafirler arasında bile günümüz dünyasına ciddi bir nazarla bakan herkes ancak ve ancak gelecekte saklı bir güzellikten, bazı tedbirlerin alınması şartıyla varabilecek doğru bir sonuçtan söz edebilmektedir. Bu yüzden bilhassa ticarethanelerde gördüğümüz ve üzerinde ”Allah’ın dediği olur” yazılı levhayı, ”Allah’ın dediği oldu” şeklinde değiştirmek gerekir. (syf.42)

Hayatımızı korumayı, elde tutmayı, hayatımızla birlikte eşyayı da hakimiyetimiz altında tutmayı düşüneceğimize, hayatımızı inşa etmeyi, yaşayışımızı kurtarmayı, günlük yaşayışımızdan kirleri, pislikleri atmayı düşünüp uygulamaya her iki dünyamız için de doğrusunu yapmış oluruz. (syf.51)

İri sözler bazı parıltılar getirirler elbet, ama o sözü iri saymamıza yol açan önceki ufak sözlerdir. Yine ufak sözlerdir ki o iri sözden sonrasının alacağı şekli belirler. (syf.54)

Müminler nazil olan herhangi bir sosyal, felsefi ve ya siyasi dolayımı devreye sokmaksızın itaat eden “gerçek” insanlardır, münafıklar ise Allah’ın koyduğu düzene ancak ve sadece sosyal hayatın gerekleri, siyasi durumların ruhsatı veya felsefi yaklaşımların sağladığı alan içinde uyum gösteren ”sahte” insanlardır. (syf.61)

Sosyalistler müslümanları özgürlükçü olmamakla, liberaller müslümanları sivil toplumu tahrip etmekle, despotlar da müslümanları devlet aleyhtarı olmakla töhmet altında bırakmak istiyorlar. Yani sadece kendi anladıkları özgürlükten başkasını tanımak istemeyenler özgürlükçü, sivil toplumu içten çürütenler sivil toplum yandaşı, devleti dikta gayretleriyle zaafa uğratanlar da devletten yana bir görünüm elde ederek rollerini oynamaya çabalıyorlar. (syf.77)

İnsan satın alınıyorsa bunun dolar veya ruble karşılığı yapılmasının meselenin özünde birşey değiştirmeyişi gibi bizleri Allah’tan uzaklaştıran ve puthanelere sevkeden rejimin gürültülü veya sakin olması da müslüman bakımından meselenin özünde değişiklik doğurmadığı bilinmeli.

Her şeyin bir fiyatı vardır. Size huzur verdim diyenler bizden ne aldıklarını da söylesinler. Onların sahte huzurlarıyla avunmadığımızı, çanak yalamaktan hoşnut olunamayacağımızı ve surat asmak hakkımız dediğimizi bilsinler. (syf.86)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s